راهنمای نصب تایرهای معدنی از سوی میشلن

تایری که بصورت غیر اصولی نصب شده باشد، سریعتر ساییده می شود. علاوه بر این اگر لاستیک بصورت نادرست نصب شود، می تواند به خودرو آسیب وارد کند و ممکنه است منجر به حوادث جدی و گاهی تصادفات کشنده و مرگبار شود. جا انداختن و خارج کردن تایرهای راهسازی و معدنی، نیازمند آموزش ویژه و مراقبت کامل است، چرا که ابعاد دستگاه ها و طبیعتا ابعاد تایرهای مصرفی آنها، هر نوع عملیاتی در ارتباط با آنها را مستعد خطر و بروز حادثه می کند.

به همین دلیل، نصب کردن و از رینگ خارج کردن لاستیک های راهسازی و معدنی، حرفه ای است که فقط از عهده ی افراد آشنا به روال و روش های استاندارد انجام کار بر می آید تا با رعایت موارد احتیاطی و استفاده از ابزار درست، بصورت ایمن انجام پذیرد.

اقدامات احتیاطی و ایمنی عمومی

احتیاط های لازم برای افراد: آنها باید آموزش دیده و کاملا به روش ها و دستورالعمل ها پایبند باشند!

عملیات نصب تایرهای بزرگ، همیشه باید توسط افراد آموزش دیده و کاملا مطابق با مقررات و روش های جاری صورت بگیرد. همچنین میشلن موارد زیر را برای مشتریان خود فراهم می کند:

  • روش های توصیه شده برای انجام کار مطابق با مشخصات اصلی در دسترس دستگاه ها
  • دوره های آموزشی مجازی شامل دسترسی به ابزارهای خودآموز برای فراگیران
  • فهرست شرکت ها و سازمان های مورد تایید میشلن (در صورت وجود) برای ارائه ی دوره های آموزشی خدمات نصب لاستیک راهسازی و معدنی

ایمنی اولویت اول است!

اوپراتورهای نصب باید در تمام مدت انجام کار، پوشش های زیر را داشته باشند:

پوشش های محافظتی مثل کلاه ایمتی، عینک محافظ، دستکش و کفش ایمنی، ژاکت شبتاب برای کار در سایت، محافظ چشم (برای انجام مراحل نصب و خارج کردن از رینگ) و در نهایت ماسک ضد گرد و غبار (هنگام تمیز کردن رینگ، رنگ آمیزی آن و …)

اگر عملیات در سایت و توسط افرادی دیگر  انجام می پذیرد، حتما یک نفر از طرف مجموعه که مسلط به مجموعه و دستورالعمل های ایمنی آن است باید حضور داشته باشد.

بسته به سایز و ابعاد تایر و تجهیزات جابجایی بکار رفته شده، اغلب ضروری است که از انجام کار بصورت فردی و تنها اجتناب گردد و حتما کار بصورت دو نفره صورت بگیرد.

از افراد و ابزار مناسب استفاده کنید

در اغلب کشورهای بزرگ دنیا، اوپراتوری که قرار است پشت دستگاه و ماشین آلات راهسازی و معدنی بنشیند، می بایست دارای گواهینامه ی رسمی برای راندن اینگونه تجهیزات باشد.

کار کردن با تایرهای راهسازی و معدنی بطور کلی نیازمند استفاده از تجهیزات جابجایی برای حرکت دادن و جانمایی تایرها است. همیشه از تجهیزات متناسب با سایز و وزن تایرهای مورد نظر استفاده کنید. بطور مثال جرثقیل یا لیفتراک، ترجیحاً مجهز به دسته ی مخصوص نگهداری لاستیک یا بالابر مجهز به تسمه. همیشه پیش از انجام عملیات، شرایط و کیفیت طناب ها برای جابجایی را بررسی کنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به طوقه ها، هرگز اجازه ندهید که طوقه ها با زنجیر یا کابل های فولادی تماس داشته باشند.

بیش از حد محکم نگه داشتن تایرها هنگام جابجایی، ممکن است به آنها آسیب وارد کند و مانع قرارگیری درست طوقه ها روی رینگ شود و حتی هنگام خارج کردن لاستیک از رینگ، انجام کار را با سختی همراه کند.

پیش از انجام عملیات نصب یا در آوردن لاستیک، از ایمنی و ثبات دستگاه اطمینان حاصل کنید

همیشه روی دستگاه هایی کار کنید که:

تحت بار نباشند.

بصورت کاملا افقی روی یک سطح صاف و تمیز و یکنواخت متوقف شده باشند.

ترمز پارک دستگاه فعال و موتور آن خاموش باشد.

دستگاه ها را بصورت ایمن متوقف کنید:

هنگام پارک دستگاه های منفصل، اتصال قفلی را در موقعیت درست خود قرار دهید.

هنگام پارک دامپتراک های متصل، از قفل لاک اوت استفاده کنید.

هنگاه پارک لودرها، بازوی لودر را پایین بیاورید و جام یا باکت را روی سطح زمین قرار دهید.

عملیات نصب یا جا انداختن لاستیک

پیش از انجام عملیات نصب، تمام قطعات مربوطه را به دقت مورد بازبینی و بررسی قرار دهید

تایر: تمام نقاط لاستیک از بیرون و داخل را به دقت مورد بررسی قرار دهید. لاستیک باید بدون هر گونه خراشیدگی غیر عادی و هر گونه آسیب قابل مشاهده یا بالقوه باشد. در صورت وجود هر گونه آسیب یا حتی عدم اطمینان از سلامت تایر، آن را وارد منطقه ی زرد ایزوله کنید تا توسط کارشناس دارای صلاحیت، مورد کارشناسی قرار گیرد.

هماهنگی تایر و رینگ: رینگ و لاستیک باید با هم هماهنگ باشند. اگر اطمینان نداشتید در صورت لزوم به توصیه های سازنده مراجعه کنید.

رینگ: بطور کلی سطح رینگ، لبه ها، فلنج ها، نشیمنگاه طوقه روی رینگ، بچه رینگ و قفل بچه رینگ را مورد بررسی قرار دهید. دقت کنید که تمام اجزا با هم همخوانی و هماهنگی داشته و در شرایط مناسبی باشند. رینگ را از هرگونه رد اثر و گرد و غبار پاک کنید. در صورت وجود هر گونه خراشیدگی، زنگ زدگی، پوسیدگی و ترک، رینگ را از چرخه ی مصرف خارج کرده و با تامین کننده ارتباط بگیرید.

فلنج ها: بررسی کنید که آنها از ارتقاع لازم و متناسب با سایز تایر برخوردار باشند. برای این منظور، کتابچه ی فنی کار با لاستیک معدنی میشلن را بررسی کنید.

قفل بچه رینگ: این قطعه باید کاملا مطابق با رینگ مورد نظر باشد.

سایر قطعات رینگ: بطور کلی سایر اجزای رینگ مانند پیچ و مهره ها و … باید مورد بررسی قرار بگیرند و عاری از هر گونه خراشیدگی، زنگ زدگی، پوسیدگی و ترک باشند.

 

همیشه هنگام نصب تایرها، از دستورالعمل های توصیه شده پیروی کنید

در وهله ی اول، توصیه می کنیم به دستورالعمل سازنده ی رینگ مراجعه کنید و در صورتی که این موضوع ممکن نبود، به مستندات میشلن در این باره مراجعه کنید.

همیشه پیش از نصب تایرها، داخل آنها را با دقت بررسی کنید تا جسم یا هر گونه چیزی داخل تایر نباشد. در صورتی که تایر با وجود جسمی در داخل آن نصب شود، احتمال وقوع پنچری و حتی انفجار بسیار بالاست.

نواحی مورد نیاز روی تایر را با مواد روان کننده ی توصیه شده، لیز کنید. برای این کار از روان کننده با پایه ی گیاهی استفاده کنید (گریس تایگر ۸۰ یا مشابه آن). از به کار بردن روغن ها و روان کننده های مصنوعی بشدت خودداری کنید چرا که استفاده از آنها می تواند به بخش های لاستیکی تایر آسیب وارد کند، یا منجر به خروج هوای داخل تایر و حتی ترکیدگی آن شود.

تمام قطعات و اجزای رینگ را در جای خود با دقت قرار دهید و بصورت چشمی بررسی کنید به هر کدام به درستی در جای خود نشسته باشند.

تایر باید از کدام سمت نصب شود؟

هنگامی که یک تایر باید بگونه ای نصب شود که یک سمت مشخص آن به سمت بیرون خودرو قرار بگیرد (بطور مثال در برخی جرثقیل ها)، باید لاستیک را بگونه ای نصب کنید که نوشته ی OUTSIDE VEHICLE روی دیواره ی تایر، به سمت بیرون خودرو قرار بگیرد.

زمانی که طرح آج تایر باید در یک جهت خاص بچرخد، باید لاستیک را به گونه ای نصب کنید که جهت بلوک ها به سمت جلوی ماشین باشند.

بی درنگ تعویض کنید:

در صورتی که در اُ-رینگ، والو و متعلقات آن مساله ای وجود دارد که عدم اطمینان را رقم بزند، بدون درنگ آنها را تعویض کنید. همچنین هرگز این قطعات را برای بار دوم مصرف نکنید.

مهره ها را محکم ببندید:

مطابق با روش توصیه شده از سوی سازنده ی ماشین، اقدام کنید.

  • مدیر وبسایت / سیدحامد محمدی
  • تیر ۱۰, ۱۴۰۳
  • 45 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *