what-materials-are-tires-made-of

نزدیک به ۱۰۰۰ کارخانه ی فعال تولید لاستیک در دنیا

وزارت حمل و نقل ایالات متحده (DOT) در سال گذشته ۲۷ کد شناسایی کارخانه جدید را برای کارخانه‌های تایرسازی در سراسر جهان صادر کرد، از جمله ۱۱ کد در چین، سه کد در سریلانکا و دو کد که به کشور کامبوج تعلق دارد.

این تعداد شناسه ی افزوده شده به جمع تایرسازان دنیا در سال ۲۰۲۲ میلادی، فهرست شناسه‌های کارخانه تولید لاستیک در دنیا را به بیش از ۱۱۴۰ مورد افزایش می‌دهد. اگرچه بیش از ۱۰۰ مورد از این شناسه‌ها به کارخانه‌هایی که تعطیل شده‌اند یا دیگر وجود ندارند و ۳۰ مورد یا بیشتر نیز به تأسیساتی که تایر نمی‌سازند اختصاص داده می‌شوند.

همچنین حداقل ۵۰ تا ۶۰ کارخانه در سراسر جهان با دو یا چند کد شناسه ی دو مکان “اصلی” متمایز وجود دارد و در نهایت، مابقی تقریباً ۹۷۵ کارخانه در سراسر جهان، “فعال” در نظر گرفته می شوند.

 

از جمله کدهای جدید، کدهایی برای کارخانه های گروه میشلن در برزیل است که در سال ۲۰۱۶ با خریدکارخانه ی Levorin Pneus e Camaras در  Guarulhos سائوپائولو، و Unidade Manaus در آمازوناس محقق شد و همچنین یک کد متعلق به کارخانه ای متعلق به برند کندا رابر در یونلین تایوان، یکی از دو کارخانه ای که کندا در تایوان اداره می کند.

DOT و تاریخ تولید لاستیک

کدهای شناسایی تایرسازان، بر روی دیواره ی تایرهای تولیدی شرکت ها حک می شود. این کدها به منظور شناسایی محصول و محل تولید آن در نظر گرفته می شوند و اگر چه برای مصرف کنندگان  نهایی چندان کاربردی نیستند، اما در ادامه ی این کدها، یک عدد ۴ رقمی حک می شود که بسیار برای مصرف کنندگان عمومی و صد البته برای رانندگان حرفه ای اهمیت دارد.

حتما شما هم هنگام خرید لاستیک، تاریخ تولید آن را از فروشنده تایر جویا شده اید. این عدد ۴ رقمی همان تاریخ تولید لاستیک را به شیوه ای مشخص و کوتاه نشان می دهد. بطور مثال در تصویر زیر عدد ۴ رقمی ۲۹۱۰ در انتهای عبارات مربوط به DOT حک شده است که نشان می دهد این تایر در هفته ی ۲۹ از سال ۲۰۱۰ میلادی تولید شده است. می دانیم که هر سال شامل ۵۲ هفته است و بطور مثال این تایر در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۰ میلادی ساخته شده است.

خوب است بدانید که عبارات مربوط به DOT در هر دو دیواره ی لاستیک حک می شوند اما عدد ۴ رقمی مربوط به تاریخ تولید تایر، فقط در یک دیواره درج می شود. بنابراین اگر در یک سمت، تاریخ تولید لاستیک را نیافتید، باید تایر را بچرخانید و در سمت دیگر، به دنبال عبارت DOT و انتهای آن که اعداد تاریخ ساخت لاستیک آمده است بگردید.

DOT و تاریخ تولید لاستیک
  • مدیر وبسایت / سیدحامد محمدی
  • اسفند ۲۲, ۱۴۰۱
  • 343 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *